kentsel dönüşüm

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Bina sağlamlık raporu ve kentsel dönüşüm ​ Kanun ile eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, deprem hasarlı, kaçak binalarınız için Deprem Risk Raporu alarak binalarınızı yaşanabilir, depreme dayanıklı olarak yeniden inşaa edebilirsiniz. Ayrıca sağlayacağımız hizmet ile devlet teşviklerinden yararlanarak 6306 sayılı kanun kapsamında kira yardımı, faiz indirimi ,taşınma bedeli gibi uygulamalardanda faydalanabilirsiniz. Deprem testleri Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar (RYTEİE) 2019 ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2018 kapsamında yapılmaktadır. Binanızın deprem dayanıklılık testi yada sağlamlık raporu için aşağıdaki aşamaları birini takip etmeniz gerekmektedir. Depreme dayanıksız çıkması durumunda ister güçlendirme projesi hazırlatabilir, isterseniz kentsel dönüşüm kanunundan faydalanarak binanızı yenileyebilirsiniz. İnsanların bu konuda bilinçlenmesi ve binalarının deprem dayanımı veya bina sağlamlığı hakkında bilgi sahibi olması için deprem raporu düzenlemekteyiz. Bu kapsamda 3 aşamalı inceleme yapıyoruz.

1- Bilgi amaçlı Deprem  Dayanıklılık  testi

Bu kapsamda binanızı hızlı bir biçimde değerlendirmek isterseniz, yerinde kontroller ve  tahribatsız yöntemler olan Ferroscan demir tarayıcı (röntgen) cihazı ile okuması ve beton test çekici (Schmidt çekici) ile malzeme parametrelerinizi tespit ediyor ve yeni deprem yönetmeliğine göre deprem performans analizini size sunuyoruz. Bu yöntemle binanızın deprem güvenliğini yüksek oranda ve gerçeğe yakın bir şekilde tespit edebilmekteyiz.      

2-Ön inceleme  raporu  hazırlama (2019 RYTEİE)

Binanızdan bilgi amaçlı ve kapsamlı rapor isterseniz Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar (RYTEİE) 2019 kapsamında sadece kritik katınızdan karot alıyoruz, sıyırma ve röntgen yaparak yönetmeliğe uygun raporu size sunuyoruz. İsterseniz bu rapor zemin etüdü de yapılarak ilgili idareye sunuluyor ve Kentsel Dönüşüm sürecini başlatabiliyorsunuz.